ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه چیست؟


Rate this post

کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

ماموپلاستی نوعی جراحی است که برای کوچک کردن سینه انجام ‌شده و طی این عمل چربی، پوست و بافت اضافی سینه برداشته می‌شود. بنابراین تمامی بانوانی که از بزرگی سینه‌های خود ناراضی هستند، می‌توانند نتیجه رضایت‌بخشی را تجربه کنند. زیرا حجم زیاد سینه را کاهش می‌دهد و باعث احساس راحتی بیشتر این بانوان می‌شود. همچنین، فعالیت‌های بدنی و انتخاب لباس برای این دسته از بانوان پس از جراحی راحت‌تر می‌شود.

در هر صورت، اگر به فکر انجام ماموپلاستی هستید، بهتر است با نحوه انجام این جراحی، نتیجه آن و تمامی عوارض و خطرات احتمالی آشنایی داشته ‌باشید.

انواع ماموپلاستی

به‌طور کلی سه نوع جراحی ماموپلاستی وجود دارد که عبارتند از:

 • ماموپلاستی کوچک کردن سینه
 • ماموپلاستی بزرگ کردن سینه
 • ماموپلاستی بازسازی و ترمیم سینه

کاربرد هر سه این جراحی‌ها با یکدیگر متفاوت است. اما در این مطلب به‌طور اختصاصی به بررسی ماموپلاستی کاهش اندازه سینه می‌پردازیم تا متقاضیان این جراحی، دید کلی و آگاهی لازم را کسب کنند.

جراحی کوچک کردن سینه
جراحی کوچک کردن سینه

ماموپلاستی کوچک کردن سینه چگونه انجام ‌می‌شود ؟

پیش از جراحی داروی بیهوشی تزریق می‌شود تا متقاضی حین جراحی هیچ‌گونه دردی را احساس نکند. طی این جراحی، معمولاً جراح برش‌هایی را در اطراف نوک پستان و آرئول ایجاد می‌کند. سپس جراح بافت، چربی و پوست اضافی سینه را برمی‌دارد تا اندازه سینه کوچک‌تر شود. در صورت لزوم، فرم سینه نیز اصلاح می‌شود و نوک پستان و آرئول سینه در محل جدید خود قرار می‌گیرند. معمولاً نوک سینه و آرئول در این جراحی برداشته نمی‌شوند؛ اما اگر سینه بیش از حد بزرگ باشد، ممکن است این قسمت‌ها نیز برداشته شده و جراح نوک سینه جدیدی ایجاد کند.

معمولاً جراحان در جراحی کوچک کردن سینه ، سعی دارند هر دو سینه را مشابه و قرینه سازند؛ اما این احتمال وجود دارد که در برخی مواقع، سینه‌ها پس از جراحی کمی با یکدیگر متفاوت باشند. همچنین ممکن است آرئول (هاله اطراف نوک سینه) نیز کمی کوچک‌تر شود.

پس از جراحی کوچک کردن سینه، اسکارها به‌مرور محو می‌شوند اما احتمال دارد کمی رد آنها باقی بماند و به‌طور کامل حذف نشوند.

نحوه انجام جراحی کوچک کردن سینه
نحوه انجام جراحی کوچک کردن سینه

چرا ماموپلاستی کاهش اندازه سینه انجام ‌می‌شود ؟

ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه، برای بانوانی مناسب است که سینه‌های بزرگی دارند و می‌خواهند سینه‌های کوچک‌تر و متناسب‌تری داشته‌ باشند و از عوارض و مشکلاتی که بزرگی سینه‌ها برای آنان ایجاد کرده است، رها شوند. سینه‌های بزرگ باعث مشکلات ذیل می‌شود:

 • درد مزمن گردن، کمر و شانه
 • شیارهای ایجاد شده توسط بدن سوتین
 • بثورات مزمن
 • تحریک پوست سینه‌ها
 • دردهای عصبی
 • عدم توانایی در انجام برخی از فعالیت‌ها
 • مشکل در پیدا کردن سوتین یا لباس مناسب

به‌طور کلی، انجام جراحی کوچک کردن سینه به بانوانی که سیگار مصرف می‌کنند یا بسیار چاق هستند پیشنهاد نمی‌شود. محدودیت خاصی برای انجام ماموپلاستی وجود ندارد، اما ممکن است جراح به‌دلایل ذیل انجام این جراحی را پیشنهاد نکند:

 • سینه‌ها به‌طور کامل رشد نکرده‌اند.
 • متقاضی قصد کاهش وزن زیاد را دارد که به تغییر اندازه سینه منجر می‌شود.
 • متقاضی قصد بچه‌دار شدن دارد؛ این جراحی ممکن است باعث عدم توانایی در شیردهی شود.
مزایا و معایب انجام جراحی کوچک کردن سینه
مزایا و معایب انجام جراحی کوچک کردن سینه

مراقبت‌های قبل و بعد از مامو پلاستی کاهش اندازه سینه

مانند هر جراحی دیگری، مراقبت‌هایی باید قبل و بعد از ماموپلاستی انجام شود. این مراقبت‌ها به شرح ذیل هستند:

مراقبت‌های پیش از جراحی

پیش از جراحی کوچک کردن سینه ، حتماً باید ماموگرافی انجام شود. معمولاً جراحان توصیه می‌کنند که پیش از جراحی، داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، مکمل‌های گیاهی و داروهای ضدالتهابی مصرف نشود. همچنین حداقل از شش هفته پیش از جراحی از استعمال سیگار اجتناب شود.

در روز مشاوره که پیش از جراحی تعیین می‌شود، جراح سابقه پزشکی و سلامت کلی بیمار را بررسی می‌کند و در مورد عوارض و خطرات احتمالی جراحی کوچک کردن سینه، بیمار را راهنمایی می‌کند. سپس سینه‌ها معاینه و اندازه گیری می‌شوند و برای بررسی نتیجه، از سینه‌ها عکس‌برداری می‌شود و ضمیمه پرونده بیمار می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی

بلافاصله پس از جراحی، سینه‌ها با بانداژ و سوتین جراحی پانسمان می‌شوند تا به‌خوبی در محل خود قرار گیرند. معمولاً یک لوله زیر هر بازو قرار داده می‌شوند تا خون و مایعات اضافی سینه تخلیه شوند. همچنین ممکن است داروهایی به‌منظور کاهش درد و جلوگیری از عفونت سینه‌ها تجویز شود که بیمار باید این داروها را به‌طور منظم و طبق دستورالعمل پزشک مصرف کند.

پس از جراحی کوچک کردن سینه ، فعالیت‌های شدید بدنی مانند ورزش باید به‌مدت 4 الی 6 هفته متوقف شوند. به مدت شش هفته بعد از جراحی از استعمال سیگار پرهیز شود.

تا زمانی که پزشک سلامت کلی سینه‌ها را پس از جراحی تایید نکرده ‌است، همیشه از سوتین طبی مورد تایید پزشک استفاده شود تا سینه‌ها به‌خوبی ترمیم شوند. زخم و جای زخم‌ها به‌مرور محو می‌شوند، اما ممکن است ردی از زخم‌ها باقی بماند. پس از جراحی سینه‌ها متورم، کبود و حساس شده و به‌مرور بهبودی حاصل می‌شود. برای بررسی بهبودی کامل، زیباجو باید در جلسات ویزیت پس از جراحی شرکت کند.

استفاده از سوتین طبی پس از جراحی ماموپلاستی

خطرات و عوارض احتمالی ماموپلاستی کاهش اندازه سینه

جراحی کوچک کردن سینه نیز مانند هر گونه جراحی دیگری ممکن است با عوارض و خطرات احتمالی متعددی همراه باشد که در ادامه توضیح می‌دهیم. این جراحی عوارض و خطرات مشابهی با سایر جراحی‌های مربوط به سینه دارد؛ این خطرات و عوارض عبارتند از:

 • کبودی موقتی
 • جای زخم و اسکار
 • مشکل یا ناتوانی در شیردهی پس از جراحی
 • عدم قرینگی دو سینه
 • تغییر احساس یا از دست دادن حس سینه‌ها
 • واکنش بد به داروی بیهوشی
 • عفونت و خونریزی

ماموپلاستی درمانی چیست؟

ماموپلاستی درمانی، به‌منظور بازسازی سینه بانوانی است که به‌دلایل پزشکی مانند سرطان سینه، می‌خواهند قسمتی از سینه را به‌منظور درمان سرطان بردارند و سپس فرم سینه را تغییر دهند. در ماموپلاستی درمانی، ماستکتومی انجام نشده و بافتی از سایر اندام‌های بدن به‌منظور پر کردن قسمت برداشته شده سینه نیز وارد نمی‌شود.

در ماموپلاستی درمانی، جراح سعی دارد با برداشتن بافت و پوست اضافی سینه اندازه سینه را کاهش دهد. ممکن است پس از انجام این جراحی، سینه‌ها نامتقارن باشند و به جراحی دیگری برای تقارن و هماهنگی فرم و اندازه سینه‌ها نیاز باشد.

عوارض احتمالی ماموپلاستی

سخن پایانی

اگر ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه با موفقیت کامل انجام شود، باعث کاهش درد گردن، شانه‌ها و کمر می‌شود و توانایی افراد در انتخاب لباس و انجام فعالیت‌های بدنی را افزایش می‌دهد. نتیجه پس از انجام این جراحی فوراً حاصل می‌شود و قابل مشاهده ‌است، اما ممکن است تورم و درد تا چند ماه پس از جراحی نیز ادامه داشته ‌باشد و بهبودی کامل پس از گذشت زمان حاصل شود.

بهتر است در انتخاب پزشک و کلینیک مورد نظر خود، حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید تا بدون هیچ‌گونه عوارض جدی و خطر، به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا کنید، همچنین اگر به مقاله ای در مورد پروتز سینه علاقه دارید پیشنهاد میشود مقاله رو بخونید